Forum Ancyra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum Ancyra

Rahat rahat geyik yapabileceğiniz bir forum...

AnasayfaPortalliGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Battlefield 1942

YazarMesaj
Boromir
Admin
Admin
Boromir

Erkek
Yer : Ankara
Meslek/Hobiler : Talebe değil Amele / Tarih

Battlefield 1942 Empty
MesajKonu: Battlefield 1942   Battlefield 1942 Icon_minitimeÇarş. Eyl. 05, 2007 5:00 pm

Battlefield 1942

Battlefield 1942 466245_front

Platform:
PC
Tür:
Action
Multiplayer:
Var
Yayıncı:
Electronic Arts
Yapımcı:
Digital Illusions
Çıkış Tarihi:
2002 Eylül

Min. Sistem:
PII-500, 128MB RAM, 16MB 3D grafik kartı, 1.2GB sabit disk alanı

Battlefield 1942 Battlefield2
Sonunda geldi şu oyun. 2. Dünya Savaşı olayını en iyi yansıtan oyunlardan biri. Aaah aaah, Normandiya çıkartması olayında nasıl da Alman'ların yüz karası oldum. Hala anlayabilmiş değilim. Oyunu alır almaz hemen yükledim ve daldım Custom Battle'a. Almanya'yı seçtim, Normandiya olayına girdim. Ama gelin görün ki, oyun normal zorluk derecesinde o kadar sağlam ki, hemen eve tahta bir kutu içinde gönderildim Smile Ama haklılar, Normandiya bu, boru değil.

Battlefield 1942 harika bir oyun. Medal of Honour'a çok benziyor. Zaten kardeş sayılırlar. Oyun EA Games'den geliyor. Gelmekle de çok iyi ediyor. Çünkü EA, bu tarz oyunlarda da kendini kanıtlamış bir firma. Dağıtıcı olmasına rağmen, yine de iyi dağıtmış oyunu Smile Nasıl da toparladım ama, dehşetim yine.

Oyun 2 CD olarak geliyor. Install ederken biraz bekliyorsunuz. Ardından hemen ikona tıklayıp oyuna giriyorsunuz. Oyunun ana menüsü harika. Seçenekler üstte, tıkladığınız zaman alt tarafta menüler açılıyor. Arka planda millet birbirlerini yiyor. Arka plandaki video, oyun hakkında gözlerinizin önüne gelecekler bakımından size bir fikir veriyor. Oyuna girmeden önce profilinizi oluşturuyorsunuz ve ardından giriyorsunuz Options kısmına...

Oyunun options bölümünde, tuş ayarlarıyla başlayabilirsiniz bence. Fazla komplike değil, alışılagelmiş W,A,S ve D tuş yönetimi mevcut oyunda. Ctrl ile eğilmek, Z ile de yere yatmak mümkün. G ile yerdeki silahları alabiliyor veya cephane toplayabiliyorsunuz. Oyundaki tuşlar böyle, fazla detay yok. Grafik ayarları kısmında, otomatik olarak low, normal veya high seçeneklerine getirebiliyorsunuz. High seçeneğinde, sağlam bir sisteme ve özellikle de sağlam bir ekran kartına ihtiyacınız var. High seçeneğinde texture detayları maksimum olmuyor, sisteminize güveniyorsanız bunu maksimuma getirmenizi tavsiye ediyorum. Makineniz çok kasarsa, ilk olarak gölgeleri kapatın. Ardından yapay zeka olayını kısın ve ses kalitesini düşürün. Bot sayısını da düşürerek, performans kazanırsınız ve görsellikten pek ödün vermezsiniz. Bu da benden size bir tavsiye.

Options kısmında işimizi bitirdikten sonra, hemen Single Player moduna tıklıyoruz. Burada Campaign ve Quick Mission bölümleri var. Campaign'de konu itibariyle, multiplayer modundan pek farksız düzeyde bölümleri geçiyorsunuz. Konu malum. Oldukça zevkli bir olay. Quick Mission'da ise, haritaları teker teker seçerek, oradaki kontrol noktalarını ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Kontrol noktalarını ele geçirmek, öldüğünüz zaman o noktalardan spawn olmanızı sağlıyor ve onca yolu yürümekten kurtuluyorsunuz. Karşı tarafın adam sayısı bittiğinde ise, savaşı kazanmış oluyorsunuz. Bu mod bence en zevklisi. Zaten oyunun multiplayer modu, gerçekten takdire değer yapılmış.

Oyunun atmosferi gerçekten mükemmel. Mermilerin sesleri vızır vızır kulaklarınızda çınlıyor. Bazukalardan fırlayan roketler, yanınızda geçerken tüğlerinizi diken diken ediyor. Sessiz sakin ilerlerken, her an bir köşeden çıkacak olan tank, sizin kalpten gitmeniz için en büyük sebep oluyor. Oyunda herşey düşünülmüş. Tank kullanmak, jeep kullanmak. Şoförlüğü başkasına yükleyip silah başına geçmek. Normandiya'da, karaya çıktığınız aletleri siz kullanabiliyorsunuz veya ana gemiden doğru topla saldırabiliyorsunuz. Oyunda her gördüğünüz aleti kullanmanız olası. ister şoför olarak, ister silahını kullanarak. Ama bence en büyük zevk, yaya olarak olaya girmek. Mouse'un sağ tuşu ile zoom yaparak adam vurmak oldukça zevkli.
Battlefield 1942 07
Oyunda Amerika, Almanya ve Japonya gibi ülkeler var. Bunlar kendi dillerinde konuşuyorlar. Beğenmezseniz tüm dillerin İngilizce olmasını sağlayabiliyorsunuz. Ama ana dillerinde kalması daha iyi, zaten olan biten size yazılarla anlatılıyor. Aynen CS'de olduğu gibi, öldürdüğünüz kişiler, ekranın sol tarafında yazıyor. Adamı kimin öldürdüğü ve hangi silahla öldürüldüğü gibi bilgiler bulunuyor orada.

Arayüz oldukça kullanışlı. Sayılarla silahları seçebiliyorsunuz. Sağ tarafta haritamız var. "N" tuşu ile haritanın zoom seviyesini ayarlayabiliyoruz ki oldukça kullanışlı. En az zoom seviyesinde, herşeyi görmek çok yararlı. "M" tuşu ile tüm haritayı ekrana getirebilirsiniz. Options'dan, haritanın opak mı saydam mı olabileceğini ve bunun seviyesini belirleyebiliyorsunuz.

Oyunda her milletin kendine has silahları mevcut. Bunları doya doya kullanabiliyorsunuz. Ama genelde cephane sıkıntısı çekiyorsunuz ki, kontrol noktalarındaki kutular derdinize derman oluyor. Öldürdüğünüz kişilerin de silahlarını alabiliyorsunuz. Ama sizin uzmanlık alanınız farklıysa, ekipman olarak tüm silah takımını aldığınızdan, diğer silahı yere bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Oyunda el bombalarının uzaklığını gösteren bir gösterge yok, o yüzden bombaları tutturmak biraz zor. Duvarlardan seken bombalar ise ayrı bir komedi oluyor.

Araç kullanımı da çok zevkli. Tanklar genelde kısa yollar için iyi bir araç. Ama uzun yollar için kesinlikle yolun bir kısmını jeep gibi hafif araçlarla gitmelisiniz. Çünkü siz olay mahaline gidene kadar iş işten geçmiş olabiliyor. Oyunda uçak ve gemi de kullanabiliyoruz ki, işte burada oyun araç kullanımına noktayı koyuyor. Fizik modellemelerindeki güzellik, oyundaki araç kullanımının zevkini doruk noktasına ulaştırıyor.

Oyunun fizik motoru oldukça harika. Saçma sapan birşeye rastlamadım ben oyunu oynadığım esnada. Araçların da fizik modellemeleri oldukça gerçekçi. Jeep hafif, tank ağır. Jeep ile bayır aşağı giderken devrilme şansınız çok fazla olabiliyor, ama tank ile çok zor. Ayrıca araçlar ile adamları ezebiliyorsunuz, ama dikkat edin de o adam Anti Tank uzmanı olmasın Smile

Oyundaki yapay zeka aslında iyi ama seviyesini düşürdüğünüz zaman biraz salak gibi davranabiliyorlar. Araçlar sağda solda ve ağaçlarda takılabiliyor. Askerler nereye gittiklerini bilemeyebiliyorlar. Genelde olmaları gereken mekanda oluyorlar ama, en ufak bir direkte veya ağaçta takılıp kalabiliyorlar. Bir tanka 4-5 kişi binmeye çalışıyor mesela, yeteri kadar kişi bindikten sonra da tank geri kalanları eziyor. Yani salak adam kendi adamlarını eziyor. Bu nedenle yolda giden bir tankın silahını kontrol etmek için, arka tarafından doğru binin. Ön tarafından binmeye çalışmak, sağlığınız için faydalı olmayabilir.

Battlefield 1942 4

Gelelim oyunun grafiklerine. Tek kelimeyle mükemmel diyerek söze başlamak istiyorum. Detayları en tepeye aldıktan sonra, tamamen bir görsel şölen başlıyor diyebiliriz. Karakterler güzel modellenmişler, üzerindeki ekipmanlar ve kıyafetleri, yüz hatları falan güzel yapılmış. Silah modellemeleri de gerçeklerinin aynısı. Askerlerin elleri pis, karınları aç Smile Çevre grafikleri ayrı bir güzel. Su grafikleri muhallebi gibi, ama yine de güzel. Evler, ağaçlar falan harika. Tank ile evleri parçalamak yok. Olsa süper olurdu. Otlar, çiçekler rüzgarda sallanıyorlar. Güneşin yansıması, gözlerinizi alıyor ve mermiyi yemenizi sağlıyor. Araç modellemeleri de iyi ve detaylı. Oyun başlı başına detaylı bir grafik sistemine sahip.

Seslendirmeler de bir o kadar sağlam. Oyunun girişinden itibaren, müzikleri hemen sizi havaya sokuyor. Özellikle de oyun yükleme esnasında çalan müzik, tam 2. DÜnya Savaşı için yapılmış sanki. Karakterlerin ses tonları ve seslendirmeleri de kaliteli. Her milletin kendi dillerini kullanmaları ve her askerin farklı bir konuşma tarzı olması iyi bir özellik. Mermilerin, özellikle de füzelerin yakınınızdan geçmesi sizi çok korkutacak. Mükemmel yapmışlar. Fiyuuuf diye geliyor ve yanınızda geçiyor. Ama genellikle, füzenin yanınızdan geçmesini dinleyecek kadar şanslı olamayabiliyorsunuz. Çünkü genelde, pek yanınızdan geçmiyor (içinizden geçiyor).

Oyun ne yazık ki sağlam bir sistem istiyor. İşlemciniz ne kadar güçlü olursa olsun, asıl iş ekran kartınıza düşüyor. TNT ekran kartı olanlar şimdiden bu oyunu unutabilirler veya yeni bir ekran kartı için babalarını zorlamaya başlayabilirler. En azından Geforce 3 Ti 200 olması lazım ki, akıcı ve iyi grafiklerle oynayabilesiniz. MX serisi Geforce'larda ise, detaylardan çok fazla fedakarlık etmeniz gerekecek. Detaylar açıkken bazen yavaşlamayabilir ama, combat sahnelerinde göreceksiniz ki, oyun slideshow gösterisi haline geliyor. Ama bu oyun için, yeni bir ekran kartı almaya değer sanırım. Zaten yakında piyasaya çıkacak sağlam yapımlar için de iyi bir ekran kartı almak gerekecek. Para biriktirme zamanı geldi, haydi bakalım.

Oyun hakkında daha ne anlatmalıyım bilmiyorum. Sanırım söylenmesi gerekenleri söyledim. Oyun tek kelimeyle mükemmel bir oyun. Bana kalırsa, WW 2'yu en iyi yansıtan oyun. MOH bu oyunun yanında sönük kalır büyük ihtimalle. Bu oyunu almanızı tavsiye ememe gerek yok, sanırım yazıyı yarıda bırakıp bir çoğunuz almaya gitmişsinizdir herhalde. Bu arada oyunun bir eksi yönünden bahsetmek istiyorum ki, bu oyun için çok büyük eksi; oyun okulların açıldığı zaman piyasada oldu Smile Bu da oyun birçok kişi tarafından şu an oynanamayacak anlamına geliyor. Olsun, ufak ufak internet cafe kaçamakları yaparsınız artık Smile Çenemi burada kapatıyorum ve hemen Omaha Sahillerine dalıyorum...

Battlefield 1942 Bfsw06

trgamer - Murat Şen
https://ancyra.mam9.com

Battlefield 1942
1 sayfadaki 1 sayfası